Trendy w projektowaniu wnętrz z roku na rok wprowadzają do naszych domów coraz więcej nowoczesnych rozwiązań. Wiele z pomysłów jest nie tylko estetycznych, lecz przede wszystkim praktycznych. Jedną z takich innowacji są karnisze elektryczne. Co warto o nich wiedzieć? Czy elektryczne karnisze sprawdzą się w każdym oknie i domu? Przekonajmy się!

Jak działają karnisze elektryczne?

Ten typ karniszy wyposażony jest w mechanizm elektryczny. To umożliwia automatyczne odsłanianie i zasłanianie firan lub zasłon. Dzięki zastosowaniu silników i odpowiedniej elektroniki, zasłonami w oknach można sterować zdalnie, np. przez aplikacje na smartfony.

Cechy karniszy elektrycznych

Wewnątrz karnisza znajduje się mechanizm napędowy, który jest odpowiedzialny za ruch zasłon. Współczesne silniki są energooszczędne oraz ciche.

Niektóre zaawansowane modele posiadają sensory i detektory, które reagują na zmiany światła. W ten sposób położenie zasłon zmienia się automatycznie, w zależności od pory dnia i natężenia światła. 

Karniszami elektrycznymi steruje się m.in. za pomocą pilota, smartfona (poprzez dedykowane aplikacje), asystentów głosowych bądź przez integrację z systemami smart home.

Gdzie sprawdzą się karnisze elektryczne?

Karnisze elektryczne sprawdzą się nie tylko jako gadżet dla miłośników nowoczesnych technologii. Docenią je również osoby poszukujące inspiracji na praktyczne rozwiązania do domu.

Gdzie warto zamontować elektryczne karnisze? Oto kilka podpowiedzi:

  • duże okna i przeszklone ściany – w przypadku wysokich lub szerokich okien ręczne przesuwanie zasłon może być niewygodne, a równe ułożenie firan jest utrudnione. Karnisze elektryczne znacznie ułatwią tę czynność;
  • pokoje z wysokimi sufitami – karnisz elektryczny jest idealnym rozwiązaniem w pomieszczeniach, gdzie zasłony i firany umieszczone są bardzo wysoko i trudno jest przesuwać je ręcznie;
  • w domach osób starszych lub niepełnosprawnych – osoby w podeszłym wieku lub borykające się z ograniczeniami ruchowymi z pewnością docenią możliwość sterowania zasłonami z poziomu fotela.

Większość karniszy elektrycznych można zamontować w już urządzonych wnętrzach. Ważne jest, aby zapewnić urządzeniom dostęp do zasilania. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wiedzy osób zajmujących się montażem karniszy, które doradzą jak podłączyć urządzenia do prądu.

Jak dbać o karnisze elektryczne?

Zadbaj o kilka kwestii, by karnisze elektryczne cieszyły Cię jak najdłużej swoim niezawodnym działaniem:

  • regularna konserwacja – systematycznie sprawdzaj, czy mechanizm w karniszach działa płynnie i nic go nie blokuje;
  • czyszczenie – podobnie jak tradycyjne karnisze, również elektryczne wersje mogą się kurzyć. Należy je regularnie czyścić i zachować ostrożność – produkt podłączony jest do elektryczności, dlatego nie stosuj mycia na mokro. Wystarczy lekko wilgotna ścierka lub szczotka do odkurzania;
  • unikanie przeciążeń – nie powinno się zawieszać na karniszach elektrycznych zbyt ciężkich zasłon lub innych przedmiotów, np. wiszących doniczek.

Karnisze elektryczne są świetnym połączeniem funkcjonalności oraz estetyki. Z ich pomocą zasłanianie czy odsłanianie zasłon jest bardzo łatwe, nawet w przypadku wysokich okien. Montaż elektrycznych karniszy możliwy jest niemal w każdym pomieszczeniu, również w już urządzonych wnętrzach.

 

Orzeł Design
Karnisze elektryczne - co warto wiedzieć?